Máme volnou kapacitu! Neotálejte a kontaktujte nás. Vytvoříme Vám nabídku na pravidelný úklid sněhu. V listopadu už býváme plně obsazeni.

7 důvodů proč čistit koberce a čalounění

Proč čistit nejen koberce?

V článku píšeme o čištění koberců. Zásady platí i pro čalounění sedaček a matrací postelí.

Koberec promění Váš pokoj v útulný prostor, ztlumí zvuky, tepelně izoluje. Milují ho děti, psi, kočky a další domácí mazlíčci. Všichni na něm ale umí zanechat stopy. Chlupy, skvrny od čaje, kávy, pastelek, vodovek, nehoda se může stát miminku lidskému i psímu. Svoje stopy na koberci ale zanechá i prach, průvan pod dveřmi a zádveřím.

O koberec je potřeba pečovat ale nejen ve výše uvedených případech. V těch samozřejmě nastupuje metoda pokusu a omylu nebo správně zvolený profesionální postup.

Je vždy velice dobré znát původ skvrn. Čištění je pak efektivnější a šetrnější.

Běžnou údržbou koberců je pravidelné vysávání. Nejlépe se koberec vyluxuje vysavačem s rotační a klepací hlavou. Tyto vysavače jsou dražší, ale účinnost takového vysávání je nesrovnatelná s těmi běžnými. Ocení je zejména tam, kde mají alergika nebo domácí zvíře.

Aby byla co nejdéle zachována životnost koberce, živé barvy, lesklý chlup a pěkná struktura vlasu je zapotřebí čas od času zvolit vhodnou metodu čištění koberce. Metod je na trhu hned několik. Pro tu správnou je možné se rozhodnout až na základě prohlídky koberce. Nejužívanější metodou je mokré čištění koberců. To je také nejlevnější. Není ale vhodné na všechny kobercové plochy. Další metody jsou čištění parním generátorem, suché čištění pěnou a suché čištění granulátem.

I když pravidelně koberec uklízíte. V struktuře koberce se usazuje:

Prach

Prach ve vašem koberci je z okolí vašeho domu. Z rušné silnice vedle vašeho domu. Můžete si ho donést na botách. Prach patři mezi časté alergeny. Může znamenat obtíže pro astmatiky.

Odumřelé kožní buňky

Vaše kůže se přirozeně obnovuje. Kožní buňky mají životnost jeden měsíc. Potom se odlupují. Buňkami se v koberci živí roztoči.

Drobky z jídla

Dávejte pozor na stolování. Drobečky z vašeho jídla poskytují živnou půdu pro bakterie, plísně atd.

Bakterie

Zbystřete pokud máte dlouhotrvající nemoc. Může to být způsobeno usazením bakterií ve vašem bytě, včetně koberců.

Roztoči

Roztoči v koberci nežijí. Ale mohou se objevit v matracích, peřinách a v čalouněních sedaček. Roztoči se živí mrtvými kožními buňkami. Největším alergenem jsou výkaly roztočů. Ty se mohou z výskytu roztoče dostat i do koberce.

Plísně

Plísně se v koberci tvoří při vyšší teplotě a vlhkosti. Při mokrém čištění schne koberec cca 8 hodin. Pokud při čištění použijete běžný prostředek může více uškodit než pomoci. Je nutné ověřit jaké prostředky používá úklidová firma. Při mokrém extrakčním čištění používáme antibakteriální a fungicidní prostředek. Antibakteriální prostředek odstraní riziko vzniku plísní po čištění koberce.

Podle hygienické stanice je lepší se mokrému čištění vyhnout pokud, není možné koberec a podklad úplně vyschnout.  Při nedokonalém vyschnutí koberce mnohou vznikat plísně. Právě plísně a bakterie z koberců mohou vést k dlouhodobým onemocněním dětí i dospělých.

Skvrny

Obvyklým důvodem čištění koberců je odstraňování skvrn. Skvrny můžou vzniknout rozlitím vína, kafe nebo jiného nápoje či látky. Je důležité pamatovat si z čeho vznikla skvrna. Znalost znečištění ulehčuje vyčištění koberce. Při čištění skvrn je nutné použít specifickou úklidovou chemii.

Běžné zátěžové koberce se obvykle čistí mokrou cestou. Dnes jsou k dispozici i další metody.

Bulldog uklidy
Vytváříme pro vás perfektní web o úklidových službách! Doufám, že najdete to co hledáte. A když ne, napište nám prosím.